تبلیغات
دانلودستان کلیپ و نرم افزار - آیا می توانم بیش از یك آنتی ویروس نصب كنم؟
آیا می توانم بیش از یك آنتی ویروس نصب كنم؟

اگر بخواهیم این سوال را دقیق تر مطرح كنیم باید بگوییم آیا می توانیم بیش از یك آنتی ویروس، بیش از یك انتی اسپای و بیش از یك فایروال روی یك كامپیوتر نصب كنم؟

در حقیقت پاسخ به این سوال در سه قسمت مذكور كمی متفاوت است. و به عنوان یك اصل باید بگویم شما فقط به یكی از این سه نرم افزار احتیاج دارید. یعنی یك Anti Spyware خوب یك آنتی ویروس خوب و یك فایروال خوب برای اكثر كاربران كافی است. هر چند ما می دانیم هیچ Anti Spyware یا آنتی ویروسی وجود ندارد كه به تنهایی بتواند همه بد افزار ها یا ویروس ها را شناسایی كند. و این دلیلی است كه بعضی ها به فكر استفاده از چندین آنتی ویروس یا ... به طور همزمان افتاده اند. اما مشكل اینجاست كه آنتی ویروس ها یا فایروال ها گاه در كار یكدیگر تداخل ایجاد می كنند و سبب از كار افتادن یا كند شدن شدید كامپیوتر شما می شوند. در این مقاله بسته به نوع نرم افزار امنیتی این موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم.

توضیحات بیشتر در ادامه مطلب

آنتی ویروس

بیشتر آنتی ویروس ها در دو مود كار می كنند:

  • اسكن: این ویژگی حافظه و فایل های موجود در هارد دیسك كامپیوتر شما را بررسی می كند تا هر نرم افزار خرابكاری را ردیابی كند. این شامل هر فایل یا سند موجود در كامپیوتر شماست، تا رفتار های مشكوك مانند رفتار یك ویروس را شناسایی كند.

  • دیده بانی (مانیتورینگ): اغلب به آن Real Time Monitoring یا دیده بانی بدون وقفه می گویند. نرم فزار های آنتی ویروس دائماً در حال كار هستند و فایل هایی را كه شما دانلود می كنید یا اجرا می كنید بررسی می كنند تا از پاك بودن آن اطمینان حاصل پیدا كنند.

هیچ مشكلی از نظر اسكن كامپیوتر با بیش از یك نرم افزار وجود ندارد. و به راحتی می توانید دو آنتی ویروس داشته باشید و هر كدام به نوبت كامپیوتر شما را اسكن كنند.

اما مانیتورینگ یا دیده بانی مداوم داستان دیگری دارد. زمانیكه یك آنتی ویروس نصب می كنید معمولاً مانیتورینگ یا دیده بانی بدون وقفه آن هم فعال می شود. وقتی كه دو آنتی ویروس را روی یك كامپیوتر نصب می كنید و مانیتورینگ یا دیده بانی آنها به صورت همزمان فعال می شود، احتمال بروز تداخل در كار آنها بسیار زیاد می شود. این تداخل می تواند منجربه صدور پیغام های خطای مكرر، به هم ریختن یكی از آنتی ویروس ها و سیستم عامل شما و مشكلات دیگر شود.

بنابراین برای نصب دو آنتی ویروس روی یك كاممپیوتر مشكلی نیست اگر فقط مانیتورینگ یكی از آنها را فعال كنید و دیگری را غیر فعال نمایید.

اما اگر می خواهید ساده ترین كار را انجام دهید، باید یك آنتی ویروس خوب نصب كنید و مرتب آنرا به روزرسانی ( Update )  نمایید.

Anti Spyware

نرم افزار های Anti Spyware بیشتر شبیه به یك آنتی ویروس عمل می كنند و همان دو مود را دارند:

  • اسكن: این عمل حافظه رم و هارد دیسك كامپیوتر شما را برای وجود بد افزار ها بررسی می كنند. البته یك Anti Spyware همه فایل های اجرایی موجود در كامپیوتر شما را اسكن نمی كند بلكه چنین نرم افزار هایی جاهای مشخصی از قبیل تغییرات ایجاد شده در رجیستری، فایل های مشخص و هر چیزی كه رفتار آن به یك بد افزار شبیه باشد را بررسی می كنند.

  • مانیتورینگ: مانند آنتی ویروس ها، Anti Spyware ها هم یك سیستم مانیتورینگ بدون وقفه دارند كه رفتار هایی مانند یك بد افزار را زیر نظر می گیرند مثلاً اگر صفحه پیش تعریف مرورگر شما خود به خود عوض شود Anti Spyware متوجه می شود و مانع از این كار می شود.

 

 و همانطور كه درباره آنتی ویروس ها هم گفته شد اسكن نوبتی بوسیله دو نرم افزار Anti Spyware مشكلی ایجاد نمی كند. در حالیكه مانیتورینگ بدون وقفه كه بوسیله دو نرم افزار انجام می شود باعث بروز تداخل و مشكلاتی می شود. و باید فقط مانیتورینگ یكی از این دو نرم افزار را فعال كنید.

اما مهمترین كاری كه می توانید انجام دهید این است كه یك Anti Spyware خوب نصب كنید و آنرا مرتب به روز رسانی نمایید.

 

فایروال ها

فایروال ها ابزاری متفاوت با آنتی ویروس ها و Anti Spyware ها هستند. آنها به دو نوع كاملاً متفاوت تقسیم می شوند: سخت افزاری و نرم افزاری

یك فایروال نرم افزاری فقط برنامه ای است كه روی كامپیوتر شما نصب می شود و می تواند دو كار انجام دهد اول: از انواع مشخصی از نفوذ به كامپیوتر شما جلوگیری كند. دوم: در بعضی موارد رفتار های مشكوك را برای اتصال از كامپیوتر شما به دنیای خارج زیر نظر می گیرد. در هر دو مورد این عمل بدون وقفه انجام می گیرد. با آنچه تاكنون در باره مانیتورینگ بدون وقفه گفته ایم حتماً می توانید حدس بزنید كه اگر دو نرم افزار در آن واحد بخواهند كار مشتركی را انجام دهند در كار آنها تداخل ایجاد می شود و مشكلاتی بروز خواهد كرد. و اگر یك فایروال جدید نصب كرده اید باید فایروال قبلی را غیر فعال كنید.

فایروال های سخت افزاری كه بیشتر در كسب كار های كوچك الكترونیكی مورد استفاده قرار می گیرند همان روتر ها هستند. روتر ها سطحی از حفاظت فراهم می كنند كه به كمك آن از دیده شدن كامپیوتر شما در در اینترنت یا شبكه جلوگیری می شود. و چیز خاصی جز یك قطعه سخت افزاری برای نصب كردن وجود ندارد كه آن هم بین كامپیوتر شما و اینترنت قرار می گیرد.

هیچ مشكلی با نصب یك فایروال سخت افزاری و نرم افزاری به طور همزمان وجود ندارد. اگر به شبكه ای متصل شده اید كه خیلی قابل اعتماد نیست استفاده از هر دوی این فایروال ها انتخاب خوبی است.

حتی اگر چند فایروال سخت افزاری را پشت سر هم نصب كنید مشكلی پیش نمی آید می توانید روتری را پشت سر روتر دیگر نصب كنید ولی سرعت اینترنت شما ممكن است كاهش یابد و همینطور پروتكل های ارتباطی مشخصی به این روش درست كار نمی كنند. البته برای وب و ایمیل و مانند آن كه بیشتر افراد با آن سر و كار داند مشكلی پیش نخواهد آمد. ولی این عمل به عنوان یك راه صد در صد مناسب توصیه نمی شود.

ترجمه: علی یزدی مقدم