تبلیغات
دانلودستان کلیپ و نرم افزار - نكاتی در عكاسی ورزشی
نكاتی در عكاسی ورزشی

همه ما اغلب در قسمت ورزشی روزنامه ها عكس های برجسته ورزشی كه ذات حركت و فعالیت را در خود نهفته دارند دیده ایم. خلق یك عكس خوب ورزشی با كیفیت بالا كار ساده ای نیست چون معمولاً (به خصوص در رویدادهای بزرگ ورزشی) نمی توانید به اندازه كافی به سوژه خود نزدیك شوید. اگر شما كه اكنون این مطلب را می خوانید یك عكاس ورزشی هم نباشید احتمالاً بدتان نیاید از عكس هایی به همان زیبایی از فعالیت های ورزشی كودكتان خلق كنید. در این صورت بد نیست این مقاله را بخوانید.

توضیحات بیشتر در ادامه مطلب

مكان یابی

باید تا جاییكه می توانید به آنچه از آن می خواهید عكس بگیرید نزدیك شوید. بیشتر عكاسان رسانه ها برای خود جای مخصوصی دارند و برای آن هزینه هم پرداخت می كنند تا بتوانند بهترین عكس ها را بگیرند. احتمالاً تاكنون كه این مقاله را می خوانید حتی مجوز حضور در چنین محلی را نداشته باشید و مجبور باشید از محل تماشاگران عكاسی كنید. با این حال سعی كنید تا جاییكه می توانید نزدیك شوید آشنایی با ورزشی كه از آن عكاسی می كنید كمك بزرگی برای شما خواهد بود تا بدانید بهترین مكان برای عكاسی كجاست و بتوانید بهترین لحظه ها را شكار كنید. مثلاً در فوتبال نزدیك دروازه بهترین نقطه برای عكاسی است.

 

لحظه ها را شكار كنید.

عكاسی ورزشی بیشتر زمان سنجی است. برای بودن در محل مناسب و عكس گرفتن از لحظه ها آماده باشید. بیشتر ورزش ها و مسابقات لحظات قابل پیش بینی دارند. ساختن یك گل، یك شوت به سمت هدف و ... لحظات قابل پیش بینی هستند.

این را به خاطر داشته باشید: «اگر صحنه را ببینید آن را از دست خواهید داد.» این بدان معناست كه شما به عنوان یك عكاس ورزشی باید حركات را پیش بینی كنید. منتظر ورزشكاران نشوید تا آن حركت را انجام دهند عكس گرفتن را شروع كنید. مثلاً وقتی كه قهرمانی توپ را شوت می كند باید عكس را گرفته باشید اگر معطل كنید توپ در عكس شما نخواهد بود. وقتی كه احساس كردید اتفاقی می خواهد بیفتد باید دكمه شاتر دوربین را تا نیمه فشار دهید. (در این هنگام دوربین می تواند زوم كرده و دهانه لنز را تنظیم كند. و قبل از شوت كردن توپ دكمه شاتر را تا آخر فشار دهید.) به مرور كه تجربه شما بیشتر می شود متوجه خواهید شد چقدر زودتر از شوت كردن عكس بگیرید.

در ضمن باید تمام وقت آماده باشید چون مسابقات و رقابت های ورزشی لحظات با ارزش ولی غیر قابل پیش بینی هم دارند.

 

تجهیزات ورزشی

عكاسان بزرگ ورزشی لوازم مناسب برای عكاسی دارند. چون بیشتر مواقع در فاصله نسبتاً دوری از سوژه قرار دارید تقریباً در تمام مدت به یك لنر تله فتو احتیاج دارید تا بتوانید به اندازه كافی روی تصویر بزرگنمایی (زوم) كنید. چون بیشتر لنزهای خوب تله بزرگ و حجیم هستند باید یك تك پایه (همانند سه پایه ولی یك پایه دارد) هم داشته باشید.

یكی از لوازم اختیاری كه می تواند به شما كمك كند یك فلاش با قدرت بالاست البته در بسیاری از مسابقات ورزشی به شما اجازه استفاده از فلاش را نمی دهند.بنابراین قبل از استفاده از فلاش بهتر است هماهنگی های لازم را انجام دهید.

اتوفوكوس یا فوكوس دستی برای این نوع عكاسی تقریباً بی مصرف است هر چند اتوفوكوس برای بسیاری از انواع عكاسی سرعت مناسب دارد ولی در عكاسی از مسابقات فوكوس دستی به مراتب بهتر عمل می كند چون برای شكار لحظه ها زمان زیادی ندارید. بخصوص اگر هدف شما متحرك باشد و مجبورباشید آن را تعقیب كنید برای اطمینان از قرار گرفتن سوژه در حوزه دید شفاف دوربین مجبورید از فوكوس دستی استفاده كنید.

ولی وقتی سوژه شما در محل مشخصی قرار دارد مثلاً اگر از سبد بسكتبال هنگامی كه توپ وارد آن می شود عكس می گیرد اتوفوكوس هم می تواند انتخاب خوبی داشته باشد.

 

ساختار

چهره ها چهره ها منبع ابتدایی احساسات هستند. بنابراین بسیار مهم است كه صورت را در عكس خود كاملاً نمایان كنید. بعضی مواقع نمایان ساختن چهره كار ساده ای نیست اگر بتوانید از فلاش استفاده كنید اثر سایه ها را كاهش خواهید داد و بخاطر داشته باشید كه شعاع عملكرد فلاش بسیار محدود است.

عكس های عمودی خلق كنید. دوربین خود را 90 درجه بچرخانید ساختار عكس هایی كه از یك ورزشكار می گیرید با توجه به قد و قامت او به حالت عمودی عكس تمایل بیشتری دارد همچنین در این حالت عكس بزرگتری از افراد خواهید داشت.

قانون یك سوم را رعایت كنید. این قانون در عكاسی ورزشی هم مفید واقع می شود. كادر عكس خود با یك خط عمودی و یك خط افقی در فاطله یك سوم از حاشیه تصویر تقسیم كنید و سوژه را در محل تقاطع این دو خط قرار دهید. اكنون به بازیكن نگه كنید ببینید به كدام سمت حركت می كند اگر به سمت راست حركت می كند آن را در سمت چپ تصویر قرار دهید و اگر به سمت چپ حركت می كند آن را در سمت راست قرار دهید.

سعی كنید از افراد به صورت تكی عكس بگیرید. بیشترعكس های حرفه ای ها تكی است بنابراین سعی كنید هر بار یك عكس بگیرید، مگر اینكه بخواهید از یك تقابل یا برخورد مانند صحنه نبرد دو ورزشكار یا دریبل كردن آنها عكس بگیرید.

ورزش خود را بشناسید هر ورزشی فنون متفاوتی دارد كلید خلق بهترین عكس های ورزشی آشنایی با ورزشی است كه از آن عكس می گیرید. اصول و پایه هر ورزشی را بشناسید و برای آنچه می خواهد اتفاق بیفتد آماده باشید. مثلاً در بازی بسكتبال اگر تیمی در 15 ثانیه مانده به پایان بازی فقط دو امتیاز عقب باشد ممكن است از آن سوی زمین به سمت سبد نشانه برود و حال آنكه در شرایط عادی چنین كاری نخواهید كرد. توجه به این نكات به شما كمك می كند عكس های فوق العاده داغ یا تاریخی خلق كنید.

همینطور شناختن بازیكنان بسیار سودمند است. اگر بازیكن خاصی را می شناسید كه بعد از زدن یك گل شروع به رقصیدن یا كارهای غیر معمول می كند می توانید آماده شكار این لحظه باشید.

 

عكس های منجمد شده از حركت

بیشتر مواقع می خواهید حركات را در یك لحظه خاص تبدیل به سكون نمایید یا به اصطلاح آن را منجمد كنید. مردم می خواهند افراد را در میان زمین و هوا ببینند. برای اینكه حركات را منجمد كنید سرعت شاتر بالاتری احتیاج دارید. هر چه این حركت سریعتر باشد سرعت شاتر بیشتری نیاز دارید و هر چه سرعت شاتر بالاتر برود احتیاج به نور بیشتری دارید. بیشتر مواقع این مشكل خیلی دردسر ساز نیست چون بیشتر مسابقات در فضای آزاد و در نور زیاد انجام می شوند. بنابراین سرعت شاتر دوربین خود را روی سریعترین حالت قرار دهید.

 

ترفند جابجایی

منجمد كردن همیشه روش خوبی برای عكاسی نیست. عكسی كه پشت زمینه آن مات شده است، نشان از حركت و جابجایی و سرعت بالا دارد. شما كه نمی خواهید یك ماشین مسابقه در عكس شما ساكن به نظر بیاید پس باید به گونه ای عكس بگیرید كه در تصویر اتومبیل شفاف و پشت زمینه آن مات باشد در این صورت سرعت حركت اتومبیل بسیار زیاد به نظر می رسد.

برای این منظور باید سرعت شاتر را كم كنید و با دوربین سوژه مورد نظر را دنبال كنید هنگام تعقیب جسم متحرك برای اینكه تصویر آن مات نشود باید آنرا در فاصله مشخصی از كادر دوربین ثابت نگه دارید این كار احتیاج به كمی تمرین دارد و پس از مدتی به این روش می توانید عكس های زیبایی بگیرید.

 

هیجانات

شور و هیجان همان چیزی است كه سبب خلق عكس های زیبایی می شود. اگر در عكس شما احساس وجود نداشته باشد جذابیتی هم ندارد. خوشبختانه بازیكنان از خود رفتار های احساسی زیادی به نمایش می گذارند. هلهله و شور برد و اندوه باخت هر دو احساسات فوق العاده ای برای عكاسی هستند. اما نباید از هیجانات دیگر غافل شوید: آماده شدن یك قهرمان پرش برای شكست ركورد، تمركز یك شوت زن هنگام پنالتی زدن، واكنش تماشاگران هنگام تغییر نتیجه ناگهانی و... می توانند عكس های خارق العاده ای بسازند. فراموش نكنید در این لحظات دوربین خود را به همه سو به خصوص تماشاگران بچرخانید تا صحنه ها را شكار كنید.

 

عكس ها تر و تمیز بگیرید

شاید نتوانید از همه صحنه های زیبا و هیجانات عكس بگیرید بنابراین باید از روند گذر بازی هنگام وارد شدن بازیكنان به زمین مسابقه تا خروج آنها از زمین و حتی قبل و بعد از آن عكس های شفاف و واضح داشته باشید. از كار هایی كه بازیكنان انجام می دهند عكس بگیرید.

 

عكس های زیادی بگیرید

حتی اگر یك عكاس حرفه ای باشید هر عكسی كه می گیرید یك عكس كامل از شور و هیجان و تحرك نخواهد بود و بسیاری از عكس ها آن گونه كه تصور می كردید نخواهد شد. بنابراین باید هر چه می توانید از صحنه ها و رویداد ها عكاسی كنید. معمولاً عكاسان حرفه ای در حدود 100 عكس می گیرند و فقط 2 الی 3 تا از آنها را استفاده می كنند. سعی كنید عكس هایی بگیرید كه هر كدام روایت یك داستان یا بیانگر اوج احساسات باشند.

عكس گرفتن از رویداد های ورزشی كاری پر زحمت و وقت گیر است اما با صبر و كمی دانش و مهارت می توانید عكس های زیبایی برای مجلات ورزشی خلق كنید

نویسنده: دیوید پترسون

ترجمه: علی یزدی مقدم